Dinamo, condamnată la retrogradare, după ce a fost lovită iar de blestemul prelungirilor. Toate calculele

0
0

Dinamo a remizat pe terenul lui U Cluj, scor 3-3, fiind egalată în prelungiri de formația lui Neluțu Sabău. E al 5-lea meci în care alb-roșii pierd puncte prețioase după ce iau gol după minutul 90, iar retrogradarea e la un pas.

Dinamo, aproape de întoarcea în Liga 2, după un singur sezon în Superliga. Foto Facebook

Trupa pregătită de Zeljko Kopic a acumulat 22 de puncte cu o etapă înainte de finalul sezonului. În runda decisivă, „câinii” dau peste UTA lui Mircea Rednic, însă victoria nu le garantează nici măcar prinderea unui loc de baraj.

Cu un triumf în fața celor de la UTA, Dinamo ar încheia sezonul cu 25 de puncte, însă ar putea retrograda direct dacă se vor întâmpla 3 din următoarele 4 scenarii, toate destul de probabile:

- FC Botoșani obține cel puțin un punct în meciul din deplasare Oțelul;

- FC Voluntari obține cel puțin un punct în meciul de acasă cu U Cluj;

- FCU Craiova obține cel puțin 3 puncte din ultimele două meciuri: deplasare cu UTA și acasă cu Hermannstadt;

- Poli Iași obține cel puțin 4 puncte din ultimele două meciuri: deplasare cu Hermannstadt și acasă cu Petrolul.

6. Rapid 29p*

*echipe care au beneficiat de rotunjirea punctajului în sus.

**Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League. Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

10. Poli Iași 21p*

**Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League. Locurile 9 si 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.